Ota Hofman

Krajánci, díváte se rádi na televizi? Nebo raději na YouTube? A máte rádi seriály? Když se vaši rodiče chtěli dívat na televizi, museli si nejprve přečíst televizní program. Někdy se celý týden těšili na film, který se bude vysílat v sobotu. A pak také vyhlíželi další díly oblíbených seriálů. Ano, dnešní knihovna výjimečně nebude o knihách – napsat dobrý scénář ale patří k spisovatelskému umění. Jedny z nejlepších dětských filmů a seriálů sedmdesátých a osmdesátých let vytvořil spisovatel a scenárista Ota Hofman (1928–1989). V příbězích Oty Hofmana se vždy objevuje něco kouzelného – mluvící postavičky z plastelíny, človíček s kouzelným kloboukem či návštěva z vesmíru

Lucie, postrach ulice
V roce 1983 vznikly podle scénáře Oty Hofmana dva filmy – Lucie, postrach ulice…a zase ta Lucie! Holčička Lucie jde po prázdninách do první třídy. Na konci prázdnin se skamarádí s partou starších dětí, které ji vyhecují, aby v obchodě ukradla plastelínu. Z plastelíny se ale doma stanou dva legrační panáčci, Ferda a Ferda. Lucie s nimi zažije spoustu zábavy a zároveň je musí schovávat, hlavně před dospělými. Když jde Lucie poprvé do školy, nese si panáčky schované v obřím kornoutu se sladkostmi – ten určitě spousta z vás v první třídě měla taky, ale v tehdejším Československu něco takového neexistovalo. Děti před obrazovkami tedy kulily oči. Málokdo ale věděl, že oba filmy jsou sestříhaná verze šestidílného seriálu, natočeného původně pro německou televizi.

Chobotnice z II. patra
Plastelínové figurky měly velký úspěch a o několik let později Ota Hofman napsal scénář seriálu s podobnými postavičkami. Seriál s „chobotničkami“ vypráví o dvou dětech, které na dovolené u moře objeví neznámou hmotu reagující na elektřinu. Hmota unikla vědcům z výzkumné lodi a děti z ní vymodelují dvě chobotničky, které mluví a umí se přeměňovat. I tento seriál vznikl původně pro německou televizi. Spolu se seriálem byly natočeny i dva celovečerní filmy – Chobotnice z II. patraVeselé Vánoce přejí chobotnice.

Pan Tau
Pan Tau je 33dílný seriál o elegantním chlapíkovi s buřinkou (tak se říká kulatému tvrdému klobouku), hůlkou a bílým karafiátem v klopě (to je ten zahnutý lem na prsou kabátu nebo saka). Pan Tau umí kouzlit, zmenšit se nebo nechat zmizet věci. Ukazuje se ale hlavně dětem, rodiče ho skoro nikdy nespatří. Pan Tau nemluví, komunikuje jen gesty a obličejem. A vždycky, když provádí kouzlo, poklepe na buřinku a pak po ní přejede prsty – zeptejte se rodičů, určitě si pamatují přesně, jak to pan Tau dělá a jaká hudba u toho hraje.

Návštěvníci
Víte, co je to sci-fi? Knihy, filmy, seriály a jiná umělecká díla, která jsou inspirována pokroky ve vědě a v technice, která se často odehrávají v daleké budoucnosti! Doporučím vám dobré sci-fi pro děti a nebudou to Star Wars ani Star Trek, ale Návštěvníci. Tento 15dílný seriál se odehrává v roce 2484. Centrální mozek lidstva řídí planetu Zemi a vypočítá, že se blíží kometa, která Zemi vychýlí z dráhy. Katastrofu lze odvrátit pomocí matematického vzorce, který si ve 20. století zapsal do sešitu jedenáctiletý Adam Bernau. Expedice čtyř vědců se vydává zpátky do roku 1984 do českého městečka Kamenice, aby se sešitu zmocnili. Seriál je vtipný a plný napětí i legračních situací.

Všechny tyto seriály mají i knižní verzi, ale stojí za to se na ně podívat s rodiči nebo u babičky a dědečka v televizi. Tentokrát jsme se moc nezabývali zastaralými slovy, ve filmu či seriálu hrají ostatně menší roli než v knížkách – když nějakému slovu nerozumíte, pochopíte ho často díky tomu, co vidíte na obrazovce. Jedno slovo jsme se ale přece jen naučili – pamatujete si ještě, co je to buřinka a klopa?

Komentáře