Není to tak dávno, kdy byla domácí pevná telefonní linka vymožeností, neměl ji ani každý. Dalo se telefonovat a dost. Úplně první mobilní (přenosné) telefony ze začátku 80. let 20. století pak vážily okolo 10 kilogramů, potom zhubly na kilo, 50 deka a méně. Ztrácely na váze a přibíraly na (roz)umu. Mohlo se s nimi víc než telefonovat – posílat zprávy, potom i obrázky, zanedlouho začaly fotit, dokonce nahrávat videa, hrály se v nich hry, počítalo, zapisovalo v kalendáři. Z telefonu se stalo víceúčelové zařízení.
Následoval krůček a z mobilů se staly chytré telefony neboli smartphony. Volání už nebylo jejich hlavním úkolem, připojením na internet se do malého telefonu dostal celý svět. Když se dnes zapne chytrý telefon, objeví se aplikace, lidově řečeno „appky“. Na první pohled jsou to jen obrázky, ikony, ale už na ten druhý, když se otevřou!
Některé aplikace se staly užitečný-mi pomocníky pro život. Třeba hodiny s budíkem ke včasnému nastartování dne. Jiné appky slouží dospělým a studentům pro práci – internetový prohlížeč, e-mail, zápisník, kalendář, program pro psaní a úpravu textů, kalkulačka… Přes další mají zase rodiče neustálý přehled o známkách i úkolech ratolestí. Ve svátek nebo o prázdninách přijde chuť jet na výlet – pak stačí ťuknout a z appky typu „kam za kulturou“ se vysype nabídka akcí na zámcích, v knihovnách, představení v divadlech, kinech… A když už se ví „co“, pak tu jsou mapy, které nejlépe poradí, kudy, kam, čím a za jak dlouho, a to ve městě i na poušti. Dobré je mít po ruce i appku jízdních řádů vlaků, autobusů a i lodí. Je také dobré vědět, zda bude horko, nebo lít jako z konve, což zjistí appka počasí. Za hranicemi se člověk nemusí cítit ztracen v překladu a cizím jazyce, má-li slovník, překladač nebo i mobilní učebnici jazyků.
Užitečné jsou i nejrůznější aplikace obchodů, které doručí nákup – mouku, ale i skříň, pizzu, knížku, ponožky, pánev, bagr, pomeranče nebo inkoust – až na práh domu.
Lidé používají chytré telefony i jako fotoaparáty. Obrázky a videa si pak mohou prohlížet, třídit, archivovat i upravovat. A fotky se dají sdílet, vmžiku přeletí svět! Dříve museli třeba babička s dědou čekat na papírovou fotografii, a než došla, vnoučata zase o něco vyrostla. Dnes přes aplikaci zpráv stačí při-píchnout obrázek, odeslat a babi s dědou už volají zpět, jak to dětem sluší a že je u nich také modré nebe.
Velkou skupinu appek tvoří hry. Ale ani s nimi se to nesmí přehánět. Ač zní lákavě stále si jen hrát nekonečné množství různých typů her, svět není jen v tom malém chytrém mobilním společníku, naopak, ten pravý je všude jinde kolem!
Nechť jsou tedy telefony a appky i vám dobrým společníkem, a ne špatným pánem!