Povídaní o pejskovi a kočičce

Mezi zápisy ze čtenářských deníků kromě Heidi častěji vidíme ještě jednu opravdu starou knížku, která je ale navíc česká. Je jí Povídání o pejskovi a kočičce a je to kniha stará už 93 let, takže taková prababička mezi knihami. Prababička je to milá, veselá a příběhy vypráví srozumitelně – tak, že jim rozumí i dnešní děti, a i ty, co žijí jinde než v Česku.

Povídání o pejskovi a kočičce je sbírka milých příběhů, ve kterých jsou hlavními postavami světlehnědý pejsek a bílá kočička, kteří spolu bydlí v jednom domečku a chovají se i mluví jako lidé. Kromě nich se v knížce objevuje ještě zlý pes, děti z okolí a dokonce sám pan Čapek.

A o čem se v knížce dočtete? Nejznámější a asi i nejzábavnější je určitě kapitola „Jak si pejsek s kočičkou dělali k svátku dort“, protože něco takového by jistě chtělo zkusit každé dítě – vytvořit jídlo ze všeho, co máme rádi. Tušíte ale určitě, že výsledek nebyl moc k jídlu, na což doplatil zlý pes, který jim dort sežral, než ho stihli servírovat kamarádům. Báječné je taky číst o tom, jak pejsek s kočičkou myli podlahu vlastními těly a pak se sušili na šňůře na prádlo. Nebo jak si pejsek roztrhl kalhoty a kočička mu je zašila žížalou. Nebo o Vánocích a o Mikuláši a o psaní dopisu a o panence, která tence plakala.

Autor této knížky, Josef Čapek, byl bratrem ještě o něco slavnějšího spisovatele Karla Čapka. O tom se říká, že vymyslel slovo robot. Ve skutečnosti to ale prý bylo jinak. Karel chtěl pro živoucí stroje, které pracují, použít slovo „laboři“, ale nezdálo se mu to. Slovo „robot“ mu poradil až jeho bratr Josef – autor Povídání o pejskovi a kočičce. Tato knížka jej pak proslavila snad více než jeho kresby a malby – byl totiž malířem. Není tedy divu, že Povídání o pejskovi a kočičce i sám ilustroval.

Na dalším obrázku najdete čtenářský záznam od Adély Strejčkové z Rychnova. Druhý záznam nám poslal Vojta Petr – jeho oblíbená kapitola byla taky o pečení dortu a napsal nám, že se v knize naučil nové slovo „dešťovka“ – tak se totiž před 100 lety říkalo žížalám.

Komentáře