Jak sestřenice Alice překonala noční můry

U Mojráčka doma už nějakou dobu bydlí jeho sestřenice Alice. Ta u něj byla celé léto na prázdninách, aby se procvičila v cizím jazyce. No a nedávno se teta Matylda rozhodla, že se přestěhují s celou rodinou jen o dvě ulice dál, než bydlí Mojráček s maminkou a tatínkem. Jenže stěhování není jen tak, teta Matylda musí zařídit spoustu věcí a také se musí opravit dům, který koupili. A než se dodělá pokojíček pro Alici a jejího brášku, zůstávají oba u Mojráčka, v pokoji pro hosty.

Poslední dobou se však nikdo moc nevyspí. Alici totiž trápí zlé sny a křičí ze spaní. Každou noc se jí zdá o té samé příšeře a svým křikem a pláčem budí brášku, Mojráčka i jeho rodiče. Ráno jsou pak všichni mrzutí z toho, že se zase pořádně nevyspali. Alici prý vždycky pomáhalo spát s maminkou v posteli, ale ta tu teď není, aby se k ní mohla přitulit. A tak se u snídaně snaží vymyslet, jak jí s nočními můrami pomoci, protože takhle to dlouho vydržet nepůjde. Mojráček Alici nabídl, že si může dát k posteli jeho baterku, aby si mohla posvítit vždy, když se v noci vzbudí a bude mít strach. Mojráčkova maminka zavolala tetě Matyldě, aby poslala Alici deku, pod kterou se vždy spolu schovávaly, když byla bouřka. K té se pak bude moci v noci tulit a bude jí připomínat maminku, která teď u ní být nemůže.

Uplynulo několik dní, ale Alici noční můry stále trápily. „To není jen tak,“ přemýšlela jednoho rána Mojráčkova maminka, „za tím musí něco být. Vyzkoušeli jsme, co se dalo, ale Alici ten bubák pořád straší. A zdá se jí vždy to samé.“ Maminka se proto ptala kamarádek, jestli nemají nějakou radu. Každá něco poradila, ale vždy to končilo tím, že musí zjistit, čeho a proč se Alice bojí. Večer se o tom bavila s tatínkem, Mojráček si šel zrovna pro sklenici vody a zaslechl je. „Mami?“ ptal se z kuchyně Mojráček, „a nemůže mít Alice noční můry kvůli filmu? Ony se totiž s kamarádkou dívají na nějaký seriál, u kterého se prý vždycky bojí.“ Maminka se na to Alice další ráno zeptala a opravdu, s kamarádkou se dívají na strašidelný seriál a Alice nechce vypadat jako strašpytel, proto kamarádce nikdy neřekla, že ji pak příšera straší ve snu. Mojráčkova maminka tedy zavolala mamince kamarádky a poprosila ji, aby holkám nedovolila se na ten seriál dívat. To vše pomohlo a po čase už Alici noční můry netrápily.

Tipy pro rodiče:

  • Pokud se dítě kvůli nočním můrám budí ze spaní, je důležité být u něj a uklidnit jej.
  • Noční můry obvykle vznikají na základě nějakého nepříjemného zážitku/nevhodné pohádky, proto je dobré sledovat, na co se dítě dívá v televizi.
  • Aby se dítě cítilo bezpečněji, pořiďte mu noční světýlko. Můžete mu dát také k posteli chůvičku, přes kterou vás může přivolat.
  • U dětí se mohou objevit také noční děsy, ty jsou podobné nočním můrám, jsou doprovázeny křikem, pohyby končetin, vstáváním z postele. Dítě může také zrychleně dýchat, být zpocené. U nočních děsů není dítě zcela probuzené, nedoporučuje se jej budit, spíše jen kontrolovat, aby si neublížilo. Stavy odezní zhruba do 30 minut. Po probuzení si dítě nepamatuje, co se mu zdálo.
  • Doporučujeme, aby dítě nechodilo spát přetažené, mělo pravidelný spánkový režim, pomoci mohou také relaxační techniky a dechová cvičení.
Komentáře